Wentylacja w domu energooszczędnym

Projekty domów archipelag to już niemała część oferty dostępnych gotowych dokumentacji. Trendy architektoniczne, idące w kierunku energooszczędności spowodowane są zarówno lepszą znajomością zalet takiego rozwiązania przez inwestora, ale także warunkami prawnymi, które narzuca na nas energooszczędna Unia Europejska.

Czym charakteryzują się energooszczędne domy jednorodzinne? Wystarczy spojrzeć na projekt domu, by zrozumieć, jak ważna w zachowaniu odpowiedniego zapotrzebowania na ciepło jest konstrukcja budynku. Domy energooszczędne to budynki o prostej, zwartej bryle, bez wymyślnych elementów architektonicznych, nadwieszonych części elewacji czy fasady kolumn. Rzadko kiedy w tej grupie znaleźć można projekty domów parterowych, z tego względu, że mają dość dużą powierzchnię przegród budowlanych i dużą – względem powierzchni użytkowej domu – powierzchnię dachu. A takie właściwości mogą generować większe straty energii.

Dlatego dom energooszczędny to zwykle dom z poddaszem lub dom piętrowy, o małej powierzchni przegród i prostym projekcie dachu. Dzięki temu wymagana izolacyjność termiczna ścian jest łatwiejsza do osiągnięcia. Ściany zewnętrzne budynku muszą mieć określoną warstwę izolacji wykonanej ze styropianu lub wełny mineralnej, a wszystkie łączenia przegród muszą być szczelne i pozbawione mostków termicznych. Mostki termiczne powstają również wokół źle zamontowanych okien, dlatego oprócz fakt, że stosuje się okna energooszczędne należy pamiętać również o ich prawidłowym montażu. Przez nieszczelne okna może dochodzić nawet do 20 % strat ogólnej energii wykorzystywanej do ogrzania domu. Nowoczesna technologia czyli tzw. ciepły montaż okna polega na uszczelnieniu otworu nie tylko pianką montażową, ale także z zastosowaniem dodatkowych taśm uszczelniających.

Dzięki tym wszystkim materiałom izolacyjnym i dokładnemu montażowi otrzymujemy ciepły i szczelny dom jednorodzinny, tańszy w utrzymaniu i komfortowy dla domownika, pod warunkiem, że szczelność konstrukcji nie uniemożliwi wymiany zużytego powietrza.

Wentylacja w domu energooszczędnym

Kiedy wprowadzamy się do nowych domów jednorodzinnych lub do tych, które dopiero co poddane zostały termomodernizacji, ze zgrozą zauważamy, że na ścianie pojawia się wilgoć, a okna są zaparowane. Jest to skutek właśnie owej szczelności, która nie wypuszcza zużytego powietrza na zewnątrz i w drugą stronę – nie wpuszcza świeżego do środka. Dlatego projekty domów bardzo często przewidują projekt wentylacji, której zadaniem będzie właśnie wywołanie ruchu powietrza i jego wymiana. Domy energooszczędne stawiają na wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej, która może nie być skuteczna w dobrze izolowanym i szczelnym budynku. Centralnym elementem systemu jest tu właśnie rekuperator. W nim znajduje się tzw. wymiennik ciepła. Przechodzące przez niego świeże powietrze pobrane z zewnątrz jest ogrzewane energią cieplną, którą rekuperator odzyskał z wydalanego zużytego powietrza. W ten sposób wygenerowana energia cieplna nie jest marnowana, a wnętrza zachowują stałą, komfortową temperaturę.

Kanały wentylacyjne rozprzestrzeniają ciepłe powietrze do takich pomieszczeń, jak salon, sypialnia czy pokój dziecka, a kratki wentylacyjne w kuchniach i łazienkach wydalają zużyte powietrze i nieprzyjemne zapachy, poprawiając tym samym komfort mieszkania. Ponadto wentylacja mechaniczna wyposażona jest w filtry, które oczyszczają powietrze z brudu, kurzu i roztoczy, przez co domy jednorodzinne stają się zdrowe i bezpieczne nawet dla osób cierpiących na alergię.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest dosyć kosztowną inwestycją, choć ceny zarówno urządzeń, jak i samej robocizny w ostatnim czasie mocno spadły ze względu na konkurencyjność i większe zainteresowanie inwestorów. W przeciwieństwie do innych systemów wentylacji, inwestycja ta jednak ma szansę się zwrócić, bowiem ograniczenie strat energii ciepła, które polegają na odzysku ciepła przez rekuperator, przekłada się na relatywnie niższe rachunki za ogrzewanie.