Wilgoć i grzyb w budynku

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych są przygotowane przez renomowane biura architektoniczne, które dbają o każdy element konstrukcji i izolacji budynku. Możemy więc być pewni, że kupiony projekt domu spełnia wymogi stawiane przez prawo budowlane i warunki techniczne.

Ale projekty domów przygotowane są na standardowe warunki glebowe i warunki klimatyczne. Każdy gotowy projekt domu musi być więc poddany adaptacji, która dostosuje go do lokalnych warunków. Architekt adaptujący modyfikuje plan domu m.in. jeśli chodzi o budowę i izolację fundamentów, biorąc pod uwagę jakość gruntu i poziom wody gruntowej o różnych porach roku.

Zatwierdzony z pozwoleniem na budowę adaptowany projekt budowlany jest realizowany zgodnie z tym, co zawiera. Jeżeli firmy budowlane nie wykonają właściwie zaplanowanych robót, a my nie zainwestujemy w dobrej jakości materiały budowlane, po latach (a nawet po całkiem niedługim czasie) możemy spodziewać się przykrych konsekwencji.

Wilgoć i grzyb w budynku

Jednymi z nich są pojawienie się grzyba na ścianie czy wilgoć w piwnicy. Jak tylko zobaczymy efekty błędów wykonawczych, musimy rozpocząć walkę z zawilgoceniem i jak najszybciej usunąć nie tylko skutki, ale i przyczyny.

Ta walka z pewnością nie należy do równych. Budynki zaniedbane i niedogrzane znacznie bardziej narażone są na zagrzybienie. Wszystko zaczyna się od wszechpanującej wilgoci. Poniżej prezentujemy jak jej się skutecznie przeciwstawiać.

By nie marnować czasu i pieniędzy podejmując się pojedynku i skutecznie wyeliminować zagrożenie, bez względu na to czy dotyczy on zawilgocenia na zewnętrznych czy wewnętrznych ścianach domu lub mieszkania ważne jest by pamiętać o mianowicie o przyczynie ich występowania.

Wilgoć w piwnicy

Przy stawianiu fundamentów bardzo ważna jest izolacja pionowa i izolacja pozioma, którą opracował na nowo architekt adaptujący, jak i również cały odpowiedni system odprowadzania wody z domu. Szczelne i drożne rynny mają za zadanie ochraniać elewację zewnętrzną. Dbając o odpływ wody należy także mieć na uwadze odpowiedni kąt nachylenia tarasu.

Jak zabezpieczyć powierzchnie podczas wykonywania takich prac jak układanie płytek? Płytki na tarasie można dodatkowo zabezpieczyć kładąc lub wylewając specjalne maty, bezpośrednio przed położeniem terakoty. Dobierając płytki zwróćmy uwagę by były mrozoodporne, unikniemy wówczas pęknięć przy zmiennych temperaturach. Obecnie również dostępne są fugi, które nie przepuszczają wody do środka. Te wszystkie zabiegi ochronią nas przed przeciekaniem wody w głąb murów.

Usuwanie zawilgocenia, zagrzybienia

Jeśli już zauważyliśmy niebezpieczny stan naszych ścian należy szybko podjąć kroki do jego eliminacji. Podejmując jednak dobrane metody. Zbyt szybkie osuszenie materiału spowoduje pęknięcia w elewacji. Sposoby usuwania możemy podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne.

Do tych pierwszych zaliczmy m.in. przy dobrej pogodzie wietrzenie pomieszczeń, używanie nagrzewnic oraz absorpcję i kondensację wody.

Jeśli nie przyniosą zamierzonych efektów – plan B ? intensywniejszy. Służą do tego iniekcje ? w głąb muru wpuszczane są odpowiednie środki chemiczne, które tworzą warstwę wodoszczelną lub wchłaniają wilgoć. Rozróżniamy także termo-iniekcje, polegające to na tym, że do środka wpuszczane jest ciepłe powietrze, które osusza materiał.

By zwiększyć powierzchnię odparowywania wilgoci, stosuje się otwory Knappenna. Wywiercone dziury (średnica ok 3-5 cm) można łączyć ze sobą budując kanał ? w jego wnętrze wpuszczany jest kabel grzejny.

Jeśli chodzi o zagrzybienie ściany, należy usuwać je mechanicznymi metodami. Dodatkowo zabezpieczając się przed powrotem grzybów, drobnoustrojów należy zedrzeć część na pierwszy rzut oka zdrowej powierzchni. Jeśli grzyb występuję w środku należy zetrzeć około kilku centymetrów więcej, sprawa wygląda poważniej jeśli dotyczy zagrzybienia zewnętrznego. Wówczas może być potrzeba zdarcia nawet pół metra powierzchni.

Walka z zawilgoceniem jest trudna i należy do drogich. Lecz bez podejmowania odpowiednich kroków może zagrozić naszemu zdrowiu a nawet konstrukcji budynku.

Dodaj komentarz