Wybieramy grzejniki do domu

Projekty domów zawierają część architektoniczną z rysunkami, opisową oraz część instalacyjną. W tej ostatniej przedstawione są rozwiązania dotyczące sposobu ogrzewania domu, przewidzianej elektryki, rozwiązania w zakresie dostawy wody, wentylacji i klimatyzacji.

Profesjonalne i kompleksowe projekty instalacji należy jednak zlecić później wykwalifikowanym instalatorom. Zaproponują oni już konkretne rozwiązania, oparte o wybrane urządzenia i materiały, z których wykonane będą instalacje. To samo się tyczy gdy patrzymy na małe łazienki.

Projekty domu opierają się na standardowych urządzeniach grzewczych. Często są to tradycyjne grzejniki płytowe, które rozmieszczone są pod oknami w pomieszczeniach. Producenci oferują jednak dużo większą ofertę, która sprosta marzeniom każdego inwestora i sprawi, że aranżacje wnętrz nie będą determinowane montażem urządzeń grzewczych.

Na rynku mamy więc dostępne grzejniki o różnych kształtach, kolorach i funkcjach, dużo bardziej rozbudowanych niż tylko funkcja grzewcza.

Wybieramy grzejniki do domu

Bardzo ciekawe są grzejniki łazienkowe. Przyzwyczailiśmy już się do grzejników drabinkowych, zawieszonych nawet w najmniejszej łazience. Są one wydajne, a przy tym nie zabierają aż tyle powierzchni ściany, co grzejniki płytowe. Najczęściej są one podłużne, zawieszane w miejscu, które trudno wykorzystać. Nowoczesne grzejniki mają dodatkowe uchwyty czy półki szklane, na których można ustawić akcesoria łazienkowe. Przymocowane do drabinki wieszaki służą do zawieszania mokrych ręczników.

Grzejniki łazienkowe mimo swej nazwy, również często wykorzystywane są do ogrzewania kuchni. Zabudowa kuchenna zwykle uniemożliwia montaż dużego płytowego grzejnika. Drabinki mogą się ?wcisnąć? w kąt w pobliżu okna i nie ingerować w wystrój kuchni.

Projekty domów nowoczesnych jednak dosyć często łączą kuchnię z innymi pomieszczeniami: salonem czy jadalnią. Aneks kuchenny musi być również odpowiednio ogrzany, ale nie możemy zapominać o harmonijnej aranżacji wszystkich sfer pomieszczenia. Jeżeli kuchnia jest otwarta na salon, jej wyposażenie powinno nawiązywać do ogólnego wystroju. Grzejniki drabinkowe niekoniecznie estetycznie będą wyglądać w połączeniu z eleganckimi meblami salonowymi. Warto spojrzeć jednak na grzejniki dekoracyjne, by wiedzieć, że każda aranżacja wnętrza będzie możliwa. Dostępne są bowiem grzejniki płytowe, ale nie o tak wielkich, jak tradycyjne, gabarytach. Są to tzw. panele grzejne, których kolor można dobrać do ogólnej kolorystyki wnętrza. Jeżeli mamy meble koloru wenge, który jest niezwykle ostatnio modny, możemy wybrać i grzejnik w takim kolorze. Jeżeli chcemy, możemy urządzenie grzewcze dopasować do innych elementów wykończenia: np. te imitujące marmur doskonale będą wyglądać z parapetami czy schodami z tego materiału. Żywsze kolory: ciepły żółty, pomarańczowy czy radosną zieleń warto zastosować w pokoju dziecka. Najmłodszy członek rodziny ucieszy się na pewno z oryginalnego wyglądu tak ?prozaicznego? sprzętu.

Panele grzejne warto również przemyśleć szukając rozwiązań na schody wewnętrzne czy wąskie korytarze. Są one również dostępne z oryginalną ławeczką ? takie urządzenie stawia się w przedpokoju.

Nowoczesne domy to również salony z przeszklonymi ścianami wychodzącymi na piękny ogród czy taras. Wiadomo, że grzejniki najlepiej umieszczać pod oknami w związku z optymalną w tym miejscu cyrkulacją powietrza. Jeżeli jednak domy przewidują przeszklone powierzchnie, składające się z portfenetrów, czyli okien od sufitu do podłogi, ciężko o standardowy montaż grzejników. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będą grzejniki kanałowe, zamontowane w podłodze. Są nieinwazyjne dla aranżacji, a ogrzewają pomieszczenie równie skutecznie.

Warto pamiętać, ze urządzanie wnętrz nie może być ograniczane poprowadzonymi instalacjami. Takie rozwiązania spotyka się w starych mieszkaniach. Projekty wnętrz przestronnych i jasnych nie lubią ciężkich kotar, za którymi ukryć można było nieestetyczną instalacją. Nowoczesne domy jednorodzinne wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom inwestora, chcącego budować dom wygodny, komfortowy i estetyczny.

Nowoczesne projekty instalacji zamkniętych, z działaniem większego ciśnienia obiegowego wody. Dzięki temu instalacja centralnego ogrzewania, a szczególnie rury mogą być montowane w dowolny sposób, bez zachowania spadków. Oznacza to, że nie ma już konieczności łączenia grzejników z rurą z boku a połączenia z podłogą są wkute w ścianie i niewidoczne. Dekoracja okienna wykorzystująca bardzo modne rolety wewnętrzne nie sprawi więc nam większego kłopotu.