Zalety ogrzewania podłogowego

To, w jaki sposób będziemy ogrzewać nasze domy jednorodzinne, jest jednym z ważniejszych wybór, jakie musimy podjąć adaptując projekty domów. Najlepiej właśnie na tym etapie przekazać tę informację architektowi, by tak zaplanował instalację, by była ona jak najmniej inwazyjna w późniejszą aranżację wnętrz.

Nowoczesne domy bardzo często przewidują ogrzewanie podłogowe jako rozwiązanie grzewcze. Może być ono połączone z instalacją centralnego ogrzewania, ale również z odnawialnymi źródłami ciepła, oferowanymi przez projekty domów energooszczędnych, jak np. pompy ciepła.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych czyli gotowe dokumentacje powtarzalne, aby mogły być uznane za projekt potrzebny do pozwolenia na budowę, muszą być przystosowane do warunków zabudowy. Przystosowanie to polega przede wszystkim na zmianie fundamentów, otworów okiennych, modyfikuje się projekt dachu i piwnice. Ale adaptacja projektu daje również możliwości wprowadzania zmian, które dostosują plany domów do oczekiwań inwestora. O wyborze ogrzewania podłogowego należy jak najwcześniej poinformować architekta, szczególnie jeśli się decydujemy na jego wodną wersję.

Zalety ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe nie może być stosowane w remontowanych mieszkaniach, dotyczy tylko nowo powstałych budynków. Podłogówka wodna wymaga grubszej warstwy izolacji pod posadzką i grubszej wylewki. Powoduje to podniesienie poziomu podłogi, a co za tym idzie, zmianę wysokości pomieszczenia. Dlatego architekt powinien uwzględnić to w projekcie, zmieniając również usytuowanie okien i drzwi wewnętrznych.

Mniejsze wymagania projektowe przewiduje elektryczne ogrzewanie podłogowe, choć i te lepiej przewidzieć jeszcze podczas budowy stanu surowego.

Ogrzewanie podłogowe polega na tym, że grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, przez co pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają, a temperatura jest równomierna na wszystkich poziomach. Komfort chodzenia po ciepłej podłodze docenią wszyscy domownicy, trzeba jednak pamiętać, że temperatura podłogi będzie letnia, nie musimy obawiać się odczucia jak podczas stąpania po rozżarzonych węglach. Jeżeli jest nam ciepło w stopy, mamy wrażenie, że w pomieszczeniu panuje wyższa temperatura niż w rzeczywistości ? dlatego domy jednorodzinne z ogrzewaniem podłogowym nie muszą być tak bardzo dogrzewane, jak to jest w przypadku instalacji tradycyjnych grzejników.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest również fakt, że aranżacja wnętrz nie jest determinowana wyglądem grzejników na ścianie. Nowoczesne domy chętnie pokazują piękne okna, przeszklone ściany, nie zasłaniane ciężkimi kotarami. Mimo iż na rynku mamy dostępne naprawdę dekoracyjne grzejniki, to jednak ciepło, którego źródła nie widać, jest rozwiązaniem dużo bardziej estetycznym.

Projekty małych łazienek czy kuchni niekiedy wymagają bardzo przemyślanego projektu, by nie zagracać powierzchni użytkowej. W małych wnętrzach liczy się każdy centymetr. Ogrzewanie podłogowe jest więc idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których szkoda miejsca na najwęższe nawet grzejniki drabinkowe.

Wodne czy elektryczne?

Rodzaj ogrzewania podłogowego zależy od tego czy w przewodach montowanych pod posadzką będzie płynąć ciepła woda czy będą tam zamontowane elementy elektryczne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje maty grzejne, układane tuż pod pokryciem podłogowym. Jest tańsze w montażu od ogrzewania wodnego, a także jest trwałe i bezpieczne, a użytkowanie i regulacja temperatury jest niezwykle prosta. Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego polega na ułożeniu na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej rur, w których płynąć będzie ciepła woda. Wybór rodzaju instalacji zależy od inwestora, który powinien zrobić profesjonalny bilans tego, jakie są koszty budowy obu rozwiązań, a jakie późniejszej eksploatacji. Wiadomo, że ceny energii elektrycznej stale rosną, więc ogrzewanie elektryczne nie jest najtańszym rozwiązaniem. Z kolei montaż wodnego ogrzewania jest droższy i wymaga, by projekty domów posiadały miejsce przeznaczone na kocioł grzewczy. Dla osób, które planują remont domu czy mieszkania nie ma wyboru ? jedynym słusznym jest instalacja elektryczna.